Oprawy ledowe jako oświetlenie uliczne – o czym należy pamiętać

W przypadku tak istotnego zadania powierzanego samorządom, jakim jest zapewnienie prawidłowego oświetlenia na drogach nie można pozwolić sobie na błędy, ponieważ w grę wchodzi bezpieczeństwo mieszkańców i konieczność odpowiedniego dysponowania miejskim budżetem. Obecnie w Polsce coraz częściej wprowadza się na ulicach oświetlenie typu LED, które jest nowoczesne i energooszczędne. Polecamy zapoznania się z zaletami tego rozwiązania, a także wyzwaniami związanymi z jego wprowadzeniem.

LED jako oświetlanie drogowe – dlaczego warto?

Wiemy już, że zastosowanie technologii LED jako oświetlania drogowego pozwala ograniczyć zużycie energii. Warto przyjrzeć się danym – oszczędność energii to:

  • 52% w porównaniu do wysokoprężnych źródeł rtęciowych
  • 26% w porównaniu do źródeł sodowych

Tego typu oświetlenie to również zwiększona widoczność – jak potwierdzają testy, białe światło pozwala na o wiele skuteczniejszą obserwację otoczenia, co wyraźnie przeklada się na bezpieczeństwo na drodze.

Dokładne zaplanowanie inwestycji

Chociaż oświetlenie LED pozwala na długofalowe oszczędności, nie da się ukryć, iż początkowo wiąże się z dużymi kosztami instalacji. Decydując się na instalację oświetlenia tego typu, trzeba więc koniecznie dokładnie zbadać ofertę producentów i importerów. Jedynie w ten sposób można określić, czy podawane przez nich parametry są zgodne ze stanem faktycznym i tym samym uniknąć błędnej inwestycji.

Tak duża inwestycja jak zainstalowanie oświetlenia typu LED przy drogach wymaga dokładnego rozplanowania wydatków i współpracy z firmami, które posiadają bardzo dobrą reputację. Jest to krok, którego nie uda się uniknąć – LED to melodia przyszłości.

Przywracanie ciemnego nieba

W ostatnich latach dużo się mówi o zjawisku zanieczyszczenia świetlnego, przez które naturalna ciemność nocnego nieba została utracona na rzecz sztucznego oświetlenia, co powoduje zaburzenie naturalnego rytmu organizmu. Podejmowane są kroki, by to zjawisko ograniczyć i oświetlenie LED okazuje się być i w tym aspekcie bardzo korzystnym rozwiązaniem. Jednak należy w tym przypadku pamiętać o kilku aspektach.

  • zastosowanie centralnych reduktorów mocy, które pozwalają za pomocą telefonu lub komputera sterować oświetleniem w taki sposób, by intensyfikowało się jedynie wykrywając ruch w pobliżu, dzięki czemu nie będzie świecić mocniej, niż jest to potrzebne
  • zachowanie barwy światła w granicach 2600K-3700K – tylko taka barwa oznacza niską emisję światła niebieskiego, które zakłóca ciemność nocnego nieba. Należy również zainstalować lampy z płaską szybą i zastosować odpowiedni wysięgnik

Oświetlenie typu LED pozwala uczynić bardzo duży postęp, jeśli chodzi o ograniczenie tego problemu cywilizacyjnego. Z tego powodu osoby, którym leży on szczególnie na sercu są bardzo podekscytowane ciągłym rozwojem tej technologii.

LED oświetleniem przyszłości

W oświetleniu ulicznym w Polsce technologię LED wykorzystuje się coraz częściej. Chociaż jest to długotrwały i wymagający proces, można się spodziewać, że to rozwiązanie stanie się w naszym kraju wkrótce najpowszechniejsze. Odpowiednie zaplanowanie instalacji oświetlenia LED można uzyskać szereg pozytywnych zmian, które zdecydowanie usprawiedliwiają inwestycję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *