Japońska technologia LED dla polskich hodowców roślin

Jedną z branż, która zaczyna w Polsce zyskiwać na wykorzystywaniu nowoczesnej technologii oświetleniowej LED jest branża rolnicza.Na polskim rynku bowiem pojawiło się oprawy oświetleniowe LED japońskiej produkcji, które zostały specjalnie opracowane do wykorzystania przy uprawie roślin.

Z perspektywy rolników ta nowa technologia, która stała się konkurencją dla wykorzystywanych wcześniej lamp sodowych oferuje szereg korzyści – pozwala ona bowiem na zwiększenie wydajności produkcji roślinnej, przy jednoczesnym zdecydowanym zmniejszeniu zużycie energii. Nowa technologia jest korzystna z punktu widzenia gospodarowania przestrzenią, ponieważ w przeciwieństwie do oświetlenia starszego typu lampy typu LED nie produkują ciepła, a więc można je umieszczać przy szczytach roślin – można więc zdecydowanie zwiększyć przestrzeń produkcyjną.

Jak mówi przedstawiciel japońskiego producenta, branża agro wykazuje coraz większe zapotrzebowanie na tego typu technologię i znalazła ona swoje miejsce już w takich krajach jak Stany Zjednoczone i Japonia i wiele innych, wśród których znajdują się również kraje, w których warunki uprawy roślin są szczególnie trudne. Jej obecność w Polsce należy więc traktować jako spory krok naprzód dla tej branży w naszym kraju.

Warta uwagi jest również oszczędność, którą oferuje nowa technologia – lampy LED są bowiem wydajniejsze od sodowych, a więc potrzebują mniej energii elektrycznej, by dawać światło. Z perspektywy osób prowadzących działalność oznacza to zdecydowanie mniejsze wydatki na energię elektryczną. Co więcej, dzięki zbilansowanemu widmu światła oferowanemu przez oświetlenie LED polepszeniu ulegają wzrost i fotosynteza rośliny.

Dzięki coraz szerszej gamie produktów LED przeznaczonych do hodowli roślin hodowcy mogą z coraz większą łatwością korzystać z dobrodziejstw tej technologii. Na pewno przysłuży się to zwiększeniu zysków oraz ograniczeniu kosztów dla hodowców, co przyspieszy rozwój tego sektora w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *