Jak oświetlić obiekt przemysłowy?

Oświetlenie przemysłowe to przedsięwzięcie dużego kalibru, które wymaga dokładnego planowania. Z jednej strony istnieje potrzeba, by dostarczyć wysokiej jakości oświetlenia na obszernym terenie, które pozwoli dużej ilości pracowników bez przeszkód wykonywać swoją pracę . Z drugiej zaś trzeba znaleźć rozwiązanie, które będzie odpowiednio łatwe do zaimplementowania oraz niedrogie, ponieważ w przypadku bardzo duże obiekty są naturalnie kosztowne, więc szczególnie istotna jest oszczędność. Warto przyjrzeć się sposobom, które pozwalają na osiągnięcie tych efektów.

Oświetlenie, przy którym dobrze się pracuje

Oczywistym jest, że oświetlenie musi działać w taki sposób, by w minimalnym stopniu wpływać na wzrok pracowników, który musi często być szczególnie wytężony w trakcie wykonywania precyzyjnych zadań i może z czasem popsuć się ze względu na długie godziny pracy przy sztucznym świetle. Z tego względu należy zadbać o dwa najważniejsze elementy:

  • zamontowanie światło barwy białej zimnej, która jest uważana za najmniej szkodliwą dla oczu
  • zredukowanie zjawiska tzw. „olśnienia”, czyli światła w oślepiający sposób odbijającego się od maszyn i elementów
  • poziom oświetlenia powinien wynosić conajmniej 300 lx, chociaż warto zwiększyć go nawet do 1000 lx

Dopilnowanie tego aspektu jest absolutnie kluczowe – w końcu tylko zakład pracy, w którym pracownicy mogą wykonywać swoje zadania maksymalnie komfortowo może funkcjonować prawidłowo.

Przy planowaniu oświetlenia na dużym obiekcie przemysłowym, niezwykle istotna jest konsekwencja. Trzeba mieć bardzo określoną wizję, jeśli chodzi o zastosowaną barwę światła oraz rozmieszczenie źródeł światła. Ta pierwsza musi być możliwie jednolita, a to drugie równomierne.

Oświetlenie typu LED – oszczędność i nowoczesność

Jeśli chodzi o oszczędne opcje oświetlenia w obiektach przemysłowych, niewątpliwie najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest oświetlenie LED. Samo zainstalowanie oświetlenia LED jest kosztownym przedsięwzięciem, które jednak szybko okazuje się bardzo opłacalne, a to ze względu na jego dwie atrakcyjne cechy:

  • niesamowita wydajność, która sprawia z kolei, że działa w sposób bardzo oszczędny. Dzięki temu inwestycja w oświetlenie typu LED może zwrócić się już po roku użytkowania.
  • trwałość, dzięki której nie istnieje konieczność częstego wymieniania diod

Wymienione wyżej cechy bardzo dobrze obrazują, dlaczego inwestycja w oświetlenie typu LED jest naprawdę bardzo korzystna w przypadku obiektów przemysłowych. Dlatego nowoczesne obiekty coraz częściej decydują się na zastosowanie tego rozwiązania.

Wysokiej jakości oświetlenie niezbędnym elementem obiektu przemysłowego

Wprowadzanie bardzo dobrego oświetlenia w obiektach przemysłowych jest bardzo skomplikowanym zadaniem, jednak na szczęście istnieje wiele sposobów i strategii, które pozwalają na osiągnięcie optymalnego efektu. Zdecydowanie warto zastosować wymienione wyżej porady, by zapewnić obiektowi maksymalnie skuteczne i oszczędne działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *