Duża modernizacja oświetlenia w Gdańsku

Oprawy uliczne LED są rozwiązaniem bardzo nowoczesnym i oszczędnym, jednak dopiero zaznaczającym swoją obecność w naszym kraju. Dlatego dużym krokiem na przód jest dokonana w Gdańsku wymiana oświetlenia ulicznego, w rezultacie której ponad 4 tys. opraw sodowych zamontowanych jeszcze w latach 80. i 90. zostało zastąpionych przez oprawy oświetlenia ulicznego LED wyposażone w inteligentny system sterowania oświetleniem umożliwiający sterowanie oświetleniem przez internet. Koszt inwestycji wyniósł 5,1 miliona złotych i został w 45 proc. pokryty przez dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), natomiast resztę zapłaciło miasto Gdańsk.

Prace nad modernizacją rozpoczęły się w marcu br. i były prowadzone w ramach umowy zawartej przez spółkę z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni. Przebiegły bez większego wpływu na ruch drogowy. Nowe oświetlenie daje białe światło, które w porównaniu z funkcjonującymi wcześniej oprawami sodowymi jest bardziej ukierunkowane i naturalne, oferując pieszym i kierowcom większe bezpieczeństwo. Z uwagi na energooszczędny charakter opraw ledowych, miasto zaoszczędzi 2 445 MWh energii elektrycznej rocznie. Dlatego jak mówi prezydent miasta Piotr Grzelak, wszystkie latarnie w Gdańsku od tej pory będą wykorzystywać oprawy LED. Gdańsk stał się więc miastem stawiającym na nowoczesne oświetlenia, choć na samym początku modernizacja miała zostać dokonana z wykorzystaniem innej technologii. Jest to więc doskonały przykład tego, jak nowoczesne rozwiązania oświetleniowe zyskują coraz większe uznanie.

Oprawy ledowe zagościły na prawie 70 ulicach Gdańska. Znalazły się m.in. na głównym ciągu komunikacyjnym miasta prowadzącym od Pruszcza Gdańskiego, a także moście wantowym na Trasie Sucharskiego i al. Grunwaldzkiej wokół Galerii Bałtyckiej.

Przeprowadzona w okresie wiosenno-letnim modernizacja nie jest pierwszym krokiem, które miasto Gdańsk w ostatnim czasie wykonało w celu unowocześnienia oświetlenia. Wcześniej w tym roku jako część programu „Sowa” zostało dokonana wymiana latarni na słupach.. Natomiast trwający projekt „Jaśniejszy Gdańsk” ma na celu umieszczenie nowego oświetlenia w 500 lokalizacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *