Chińska firma oświetleniowa inwestuje w Opolu

Współpraca biznesowa Polski z Chinami rozwija się! Jedna z największych chińskich firm oświetleniowych podjęła decyzję o stworzeniu w Opolu centrum badawczo-rozwojowego wspieranego przez Politechnikę Opolską, które stanie się uzupełnieniem dla znajdującej się w tym samym mieście fabryki, której budowę firma rozpoczęła w marcu br. i która ma rozpocząć działanie jesienią br., produkując 20 milionów sztuk rocznie oświetlenia dla domu oraz przemysłu, a także wykorzystywanego do oświetlenia dróg.

Opole jest miastem, które już od długiego czasu mocno stawia na kontakt z Chinami, o czym świadczy między innymi działalność Instytutu Konfucjusza oraz działania mające na celu pozyskiwanie projektów będących częścią tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku. Dzięki temu Opole stało się bardzo ważnym miastem, jeśli chodzi o polsko-chińską współpracę biznesową.

Rozpoczęcie budowy fabryki (kamień węgielny został wmurowany dnia 20 marca br.) oraz plany uruchomienia centrum badawczo-rozwojowego sprawiają, że Opole ma perspektywę na udział nie tylko w montażu gotowych produktów, ale i w opracowywaniu nowych projektów. To niewątpliwie oznacza zarówno nowe miejsca pracy (na początku swojego działania fabryka wygenerować ma ich ponad 100), jak i zwiększenie prestiżu opolskiej myśli technologicznej poprzez uczestnictwo w tworzeniu projektów o międzynarodowym zasięgu.

Początkiem inwestycji chińskiej firmy oświetleniowej firmy jest kontrakt podpisany przez Marszałka Województwa Opolskiego z jej przedstawicielami w czerwcu 2016 r. Wtedy firma zdecydowała się zainwestować 100 mln Euro w budowę fabryki oświetlenia LED w województwie opolskim. Współpraca firmy z Opolem mocno się rozwinęła, obejmując również wspomniane już plany stworzenia centrum badawczo-rozwojowe, jak również rozpoczęcia praktyk studenckich i stypendiów. Obecność firmy w Opolu jest w dużym stopniu zasługą działalności rektora Marka Tukiendorfa, który stoi na czele konsorcjum One Belt One Road, dążącego do zaciśnienia polsko-chińskich biznesowych relacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *