Luminancja

Mierzona kandelami na metr kwadratowy Lv [cd/m2] luminancja to wektorowa wielkość, która pozwala na określenie wrażenia jasności powierzchni, które świecą ze względu na rozpraszanie padającego nań światła. Używając prostszego języka – jeżeli obserwujemy np. idealnie czysty żelazny blat i odbijające się od niego światło wydaje się bardzo jaskrawe, to znaczy że luminancja tej powierzchni jest bardzo wysoka.

Wartość luminancji zależy od kierunku, pod którym obserwowana jest świecąca powierzchnia, a nie jej odległości od obserwującej osoby. Luminancja jest tym większa, im węższy kąt dystrybucji światła, w przeciwieństwie do strumienia światła, który pozostaje stały.

Określenie luminancji danego źródła światła pozwala na sprawdzenie, czy będzie ono powodowało zagrożenie olśnieniem, które to zjawisko jest bardzo szkodliwe dla wzroku patrzącego. Ważnym elementem projektowania oświetlenia jest więc przewidzenie luminacji w pomieszczeniu, w którym zostanie zastosowane dane źródło światła. Można wówczas zastosować wzór:

Może on być wykorzystywany również do pomiaru luminancji w przypadku takich powierzchni jak papier czy dywan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *